Türk Burgusu

TÜRK BURGUSU
( Turkish Twist )

Türk burgusu, damascus çeliği üretim yöntemlerinde biri olan ve bize ait bir teknik olarak tüm dünyada isim yapmış bir tekniktir.

Geçmişte, Türk Burgusu imalatında diğer damascus çeliklerinde de olduğu gibi karbon olarak birbirinden farklı iki malzeme kullanılırdı. Bilindiği üzere damascus çeliğinin ilk üretiminde amaç yüksek fırında üretilen ham demirin her kısmının aynı kalitede olmamasıydı. Bu katlama ve kaynatma yöntemleri ile kaliteli ve düşük kaliteli çelikler harmanlanır ve istenilen vasıfta çelikler üretilirdi.
yüksek fırın


Desen üretme faktörü bu işin içine daha sonradan dahil olmuştur ve bu ilk desenli çelik üretim tekniklerinden biri de Türk Burgusu'dur.

Teknik diğer damascus imalat yöntemleri gibi başlasa da sonradan farklı bir yol izler, Katlama ile kat sayısını arttırmak ve desen üretmek yerine elde edilen ilk ocak kaynağı yapılmış çelikten kare çubuklar üretilir. Daha sonra bu çubuklar burulup üst üste konulur ve tekrar kaynatılarak desen elde edilir. Bu hem ocak kaynağı işleminin tekrarlanmasını azaltır hemde paralel katlar yerine döngüsel bir katman oluşturarak daha farklı desen elde edilmesini sağlar.Yine Türk Burgusu'na benzer bir teknik ile silah namlusu üretilmiş ve devrinin hem en kaliteli hemde en sağlam sarma silah namluları bu teknik yardımı ile üretilmiştir.
  Bu tekniğin kullanımı ile bir bıçağın yapılışı yapılışı hakkında;

ilk aşamada 1060 ve nikel içerikli çelikler üst üste konularak ocak kaynağı yapılmak üzere hazırlanır.


parçalar ocağa konulur ve ocak kaynağı ile birleştirilir.

elde edilen ilk katman çelik işlenerek kare çubuklar yapılırbu çubuklar burulur ve dövülerek tekrar kare formuna getirilir

taşlama ile tüm pürüzler giderilir ve kaynak olacak kısımlar temizlenir


eşit uzunluklarda kesilen çubuklar düzgün bir desen oluşturacak şekilde üst üste konulur ve küçük puntalar ile sabitlenir


hazırlanan malzeme ocağa girer ve ocak kaynağı ile bu parçalar birbirine kaynatılır ve kabaca bıçak formuna getirilir


elde edilen çelik kalın ve kabadır, taşlama ile üst kısımlar temizlenir


amaç iç kısımdaki daha merkezi noktadaki desenlere ulaşmaktır çünkü desenler dış katmanlardan içe doğru farklılık gösterir
istenilen desenler elde edildikten sonra bıçak yüz ve sap yapılması için hazırlanır,
su verme işlemi yapılır, temizlenip son kat perdahı da yapıldıktan sonra bıçağa bir sap takılır.Bu konu hakkında hazırladığım kısa videolar.Gökhan BAKLA / 2011


12 yorum:

 1. Valla sizin adınıza çok sevindim. Gönül isterki daha çok seçenekler ve ürünler sergilemek amacınız olsun. İzlerken çok hoşuma gitti. Bir okadarda duygulandım. Demek ecdat bu işi başlatan ve geliştiren unutan ise biz torunları.
  Ne kötü bir emanetçiyiz. Allah sizden razı olsun. Eğer küçük bir destek olmamda bir sakınca yok ise ürünlerinizden almak isterim.
  Saygılarımla.
  niyazikayan@hotmail.com

  YanıtlaSil
 2. arkadas nerde yapiyor bu bicaklari adresi niyazin tesek küler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Giriş sayfasında, köydeki dedemin atölyesi haritada gösteriliyor. Ama ben ancak boş zamanlarımda bu işle uğraşabiliyorum yani her zaman orada değilim.

   Sil
 3. Damascus ve Türk burgusu tekniğini işleyerek yeniden canlandırma çalışmalarınız gerçekten çok güzel. Bu teknikle harika sonuçlar çıkartıyorsunuz.

  Tarihi silahları araştırırken Kuzey ülkelerinde gördüğüm benzer bir tekniğin Türk demircileri tarafından da keşfedilmiş olması çok harika. Bir birlerinden mi görmüşler yoksa aklın yolu bir mi emin değilim ancak bu tip bir çalışma ile elde edilen sonuçlar yüksek kaliteli çeliğin oluşması dışında sanatsal desenlere de yol açıyor ve insanın gözüne hitap ediyor.

  Daha önce karşılaşmış mıydınız bilmiyorum ancak bilgi olması açısından kuzey ülkelerinde yapılan benzer tekniğe ait bir videoyu izninizle paylaşmak isterim.

  http://youtu.be/As1rGnx9vng?t=14m17s

  Güzel çalışmalarınızın devam etmesini umar, iyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
 4. Demircilik konusunda çok eskilerden itibaren bizi takip edenler batılılar olmuştur, sanayi devrimi ile tüm el emeği işler gibi zanaat gerektiren demircilik sekteye uğrasa da işin başında bizden önce bir şeyler bulmuş olmaları çok zor.
  Bu bakımdan Viking kılıçların daki burgu işi de dahil olmak üzere tüm temel bilgiyi bizden aldıklarını söylemek çok ta yanış olmaz.

  Asıl ilginç olan sizin paylaştığını videonun hemen yanında gösterilen videolarda "Secrets of the Viking Sword" adlı belgesel araştırmadır.
  Bu araştırmadan vikinglerin efsane diye tabir ettikleri ( ulfberht )bir kılıcın kökeni araştırlır. kılıç sadece belirli bir dönemde üretilmiştir ve kılıçlardaki çelik kalitesi bu günkü modern teknikle üretilen çelik kadar iyidir. bunun o devirde avrupa teknolojisi ile üretilmesinin de imkanı yoktur.
  E o zaman nerden geldi bu kılıçlar??? kim yaptı bunları? nasıl bir demirciydi bunlar falan filen soruları ortaya çıkıyor...
  Sonuçta Ric Furrer'ın ve diğer araştırmacıların dediği gibi o devirde pota çeliğini üretebilen ve işleyebilen tek millet orta asya daki Türkler di. Bunun ticaret yolu ile gelmiş olabileceğinden başka bir açıklama getiremediler.
  Kısaca adamların yıllardır efsane diye adlandırdıkları kılıcı ecdat yapmış.
  Bakın pota çeliği ( Wootz, Bulat, Dımışki) günümüz modern çelikleri kadar kaliteli bir çeliktir. bunu o devirde üretebilecek bir teknoloji ve tekniği üretmek için çok fazla tecrübe ve bilgi birikimi ile hareket etmek gerekir.
  Kısaca o devirde elimize su dökmeleri imkansız...

  YanıtlaSil
 5. Doğrudur. Akdeniz dışındaki Avrupa kıtasına ait askeri strateji ve silah teknolojileri çoğunlukla Haçlı seferleri ile doğuya düzenledikleri seferler sonrasında gelişmiştir. Sizin belirttiğiniz gibi düzenledikleri seferler sırasında keşfettikleri bu teknolojiyi kendi ülkelerine götürmüş olmaları yüksek kuvvetle ihtimaldir.

  Gökhan Bey acaba bu teknik ile yapılan çeliklerin ortalama karbon oranı ne kadar olmaktadır acaba? Uzak doğu (Çin,Japon) katlama tekniği ile hazırlanan çeliklerde ortalama olarak %1-%1.5 arası karbon içerek çeliklerin "kaliteli" olduğu söyleniyor. Bu doğru mudur acaba?

  Bu güzel zanaat (şahsen iyi bir zanaat eseri bir sanat eseri de sayılır) eserlerini devam ettirmeniz dileği ile..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok yüksek karbon oranlarına sahip olduklarını sanmıyorum. 0,8 ve üzeri karbona sahip çelikler (ötektoid üstü çelik) zaten yüksek karbonlu çelik olarak geçer. Bence kılıç gibi bir malzemede yüksek karbonlu çelik kullanmak kötü etki yapar.
   Sebebi ise karbon miktarı arttıkça kırılganlıkta artar. Kılıç gibi kullanım esnasında pek çok esneme yaşayan bir aletin kırılgan olması çok kötü olabilir. Hele gene savaş meydanında kılıcı kırılan biri olmayı kimse istemez sanırım.
   Bu sebepten bizim kılıçlarında öyle yüksek karbonlu çelikten yapıldıklarını pek sanmıyorum.
   Japonların kılıçlarındaki en önemli özellik sadece ağız kısmına yüksek karbonlu çelik gelecek şekilde bir kaynaklama tekniği geliştirmiş olmaları. Yanlar ve sırt düşük karbonlu çelik-demir karşımıdır.

   Sil
 6. Merhabalar Gökhan bey.
  Öncelikle tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.
  Araştırmalarım sonucu bu bıçakların İnternet üzerinden satışına yada fiyat bilgisine ulaşamadım.
  Böyle bir site var mı veya bu güzelliklere nasıl ulaşabiliriz.
  Kolaylıklar diliyorum.

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 8. GÖKHAN BEY İYİ GÜNLER,İYİ ÇALIŞMALAR...
  ESERLERİNİZE HAYRAN KALDIM BENİMDE NACİZANE EL YAPIMI BIÇAK VE ÇAKI KOLLEKSİYONUM VAR
  EĞER MÜMKÜNSE SİZİN ESERLERİNİZDEN DE BİR TANE EKLEMEK İSTERİM SATIN ALMA KONUSUNDA BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
  YİĞİT TOYGAR-ygttoygar@gmail.com

  YanıtlaSil
 9. Allaha emanet ol, Rabbim yar ve yardımcın olsun, emeğine sağlık! Googledan da takip edeceğim.

  YanıtlaSil